Bebeğin Durumunu Gösteren Testler

3 ve 4 Boyutlu Ultrason (USG)

3 boyutlu ultrasonografi, 2 boyutlu ultrasonografide elde edilen görüntülerin bilgisayarda işlenerek yatay-dikey-koronal düzlemlerde ya da birleştirilerek hacim biçiminde görüntü alınabilmesidir. Şayet 3 boyutlu görüntü televizyon görüntüsü gibi canlı olarak elde edilirse buna 4 boyutlu ultrason denir. 3 ve 4 boyutlu ultrasonun temel kullanım alanları gebelikte bebeğin incelenmesi ve jinekolojidir. Ancak, doğumsal anomalilerde 2 boyutlu ile 3 boyutlu ultrason un tanısal gücü arasında fark olup olmadığına yönelik fikir birliği henüz oluşmamıştır. Pek çok bilim insanı doğumsal patolojilerin daha iyi tanınması için 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonun hala tam yeterli olmadığı ve gelişimini tamamlamadığı konusunda hemfikirdir.

3 ve 4 Boyutlu Ultrasonografinin Farkı Nedir?

Ultrasonografide 3 boyutlu görüntüler ilk kez elde edildiğinde esas olarak iki boyutlu alınan görüntüler bilgisayar programları tarafından değerlendirilip işlendikten sonra 3 boyutlu bir görüntü yaratılmaktaydı. Ancak, bu görüntüler gerçek zamanlı (real time) değildi ve ultrasonla görüntü alındıktan bir süre sonra (5-15 dk) 3 boyutlu görülebilir hale geliyordu.

Teknolojinin bugün geldiği aşamada ise artık görüntülere 4. boyut, yani zaman boyutu da eklenmiş ve gerçek zamanlı (yani probla bakıldığı anda 3 boyutlu görüntünün izlenmesi) görüntüler mümkün olmuştur. Dört boyutlu ultrason cihazları klasik iki boyutlu inceleme özelliğinin (2 boyutlu görüntü kalitesi de üst düzeydedir) yanında hem renkli dopler hem de 3 boyutlu görüntüleme özelliğini birlikte barındırırlar.

4 boyutlu ultrason ile her zaman istenen görüntü alınabilir mi? CD ‘ye kayıt mümkün mü?

3 boyutlu ultrason görüntüleri veya 4 boyutlu ultrason görüntüleri almak bazı koşulları gerektirir. Öncelikle incelemek istediğimiz kısmın önünde amniyon sıvısının yeterli olması gerekir. Bu nedenle, ara sıra bebeğin pozisyonundan ötürü istenen görüntü o an için alınmayabilir. Ancak, inceleme süresinin uzatılması veya nadiren olduğu gibi daha sonra tekrar yapılması ile fetusun pozisyonunun değişme şansı arttığından istenen görüntüler elde edilebilir. Görüntüleri de gebe ister ise ,basılı resim şeklinde veye CD’ye kaydedilmiş olarak alabilmektedirler.

3 ve 4 boyutlu ultrasonografinin yaraları ve kısmi üstünlükleri neler olabilir?

Gebelik İncelemelerinde;

> Yüz anomalileri (yarık damak, yarık dudak, mikrognati, genetik sendromlar)
> Nazal Kemik (burun kemiği)
> Kulak Kepçeleri
> Santral Sinir Sistemi
> Omurga (vertebra anomalileri, nöral tüp defektinin seviye tayini)
> Ekstremiteler , eller kolların değerlendirilmesi (clubfeet, amputasyon defektleri, iskelet displazileri)
> Kalp (normal anatomi değerlendirmesi ve konotrunkal anomaliler)
> Plasenta (vasa previa)
> Anomali uzanımının tayini (kistik higroma)
> Çoğul gebelikler (bebekten bebeğe transfüzyon tayininde damar haritalaması)

Jinekoloji İncelemelerinde;

> Uterusun doğumsal anomalilerinin tayini
> Endometrium ve uterin kavitenin incelenmesi
> Myomektomi planlanan hastalarda myomların haritalanması
> Kornual ektopik gebelik
> Spiral (İntrauterin araç ,RİA) yeri ve tiplendirilmesi
> Yumurtalık kitlelerinin orijin ayırımı
> Karın ve pelvik boşlukta abse drenajı
> Tüplerde tıkanıklık ve polikistik over gibi infertil hastaların değerlendirilmesi