Doğum Başlangıç Belirtileri

Doğum Başlangıç Belirtileri

Doğum eylemi doğum ağrılarının başlaması, nişan gelmesi yada suların gelmesi ile başlayabilir. Doğum eyleminin başlangıç zamanı ve şekli önceden tahmin edilemez. Her gebede bu doğum öncesi belirtiler farklılık göstermektedir. Bazılarında doğum başlangıcı ağrılar ile olur iken, bir kısım gebede önce sular gelir veya kanlı bir akıntı şeklinde mukus (tıkaç) atılır.

Nişan Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Gebelik süresince bebeğin enfeksiyonlara karşı koruyan rahim ağzındaki sümüğümsü mukus tıkacının dışarı atılması nişan gelmesi olarak tanımlanır. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte akıntı da görülür. Pembe kanlı akıntı rahim ağzının incelmesiyle çatlayan kılcal damarlardan kaynaklanır.

Suların Gelmesinin Anlamı Nedir?

Bebeği saran amniyotik kesenin açılarak amnios sıvısının dışarı akması olan suların gelmesi doğum başlangıç belirtisidir ve ağrıların başlayıp başlamadığına bakmaksızın doktorunuzla bağlantı kurmanızı gerektirir.
Suların gelmesi genellikle bol miktarda, gebenin iç çamaşırlarını ve kıyafetlerini ıslatacak ve akacak şekilde olur ve fark etmemek, anlamamak mümkün değildir.Bazen ise amniotik kesedeki yırtık çok küçüktür, amnios sıvısı az az gelir, idrar yada akıntı ile karışabilir. Suyun geldiğinden şüphe eden gebenin doktoru ile temas kurması gerekir. Basit olarak uygulanan nitrazin testi ile tanı konur. Gelen sıvı ph kağıdı ile temas ettirilir, renk değişikliği ile suların gelip gelmediği anlaşılır.

Amniotik kese doğum sırasında veya eylemden önce açılabilir. Eylem sırasında kendiliğinden açılması çoğunlukla doğumun yakın olduğunu gösterir. Bazen de eylem esnasında eylemi hızlandırmak için doktor tarafından amniotik kese açılabilmektedir. 36’ıncı haftadan büyük gebeliklerde genellikle suyun gelmesini takiben 12-24 saat içinde doğum eylemi başlar. Süre uzarsa suni sancı (indüksiyon) gerekebilir.
Amniotik sıvının özgün tatlı gibi kokusu vardır, açık renkli berrak veya şeffaf bir sıvıdır. Gelen sıvı rengi açık sarı ise ve amonyak kokusu varsa amnios sıvısı değil idrardır. Sıvı koyu yeşil yada kahverengi ise mekonyum (bebeğin kakası) varlığını gösterir. Ve bebeğin sıkıntıda olduğunu işaret edebilir, değerlendirilmelidir.

Gerçek Doğum Ağrılarının Özelliği Nedir?

Gerçek doğum ağrılarında kasılmalar düzenli aralıklarla gelir. Şiddeti giderek artar, iki ağrı arasındaki süre giderek kısalır,ritmiktir,düzenlidir. Ağrı sırt ve karında hissedilebilinir. Kasılmalar pozisyon değişmekle azalmaz ,hareketle artar. Kasılmaların etkisiyle rahim ağzı silinir,öne doğru gelir, yumuşar ve açılmaya başlar.

rahim_agzi_degisikligi