Doğum Valizi

Doğum Valizi, Çantası

Doğum zamanı yaklaştıkça ve özellikle son haftalarda aileyi bir telaş alır. Stresli olan anne genellikle bebeğin ve kendinin eşyalarını hazırlarken bir çok şeyi unutabilir. Bu sebeple doğum için hastaneye giderken valizde neler olması gerektiği her anne adayının merak ettiği bir konudur ve burada doğumun gerçekleşeceği hastanelerin imkanları da önemlidir. Bir çok hastanede bebek ve anne adayı için öncelikle gereken eşyaları sağlanmaktadır. Hastanelerin büyük bir kısmında sizin yanınızda götüreceğiniz video kayıt cihazları veya fotoğraf makinaları ile ameliyathane veya doğumhane personeli tarafında doğum anı kayıt edilip ölümsüzleştirilmektedir. Ayrıca yine doğum anının profesyonelce fotoğrafını çekip video kaydına alan değişik hastanelerde çalışan şirketler mevcuttur. Doğum fotoğrafçılığı günümüzde tercih edilen ve yaygınlaşan bir meslek haline gelmeye başlamış olup bu konuda hakikaten başarılı çalışmalar vardır. Hadi sevgili anne adayları, gelin birlikte bir doğum valizi veya basit bir doğum çantası sizin ve bebeğiniz için hazırlayalım...

Anne bavuluna kendisi için neler almalı? Doğum çantası anne adayı için neler içermeli?

> Toplam 2-3 takım gecelik veya pijama.Pijamanın üstünün önü tamamen düğmeli, altı ise beli bol lastikli ve bir beden büyük bol verahat tercih edilmelidir. Gecelik ise mümkünse emziren anneler için özel üretilen, ön kısmı rahatlıkla yaprak gibi açılabilen türden olmalıdır. Bunları hamile giyimi satan mağazalardan temin etmek mümkündür.
> Sabahlık ,yelek gibi üzerine giyebileceği rahat bir giysi.
> Çorap, rahat ve yumuşak bir terlik.
> Bol iç çamaşırı. İç çamaşırları tercihen beyaz, pamuklu, yüksek belli olmalıdır. Gebeyken kullanılan iç çamaşırlarından olabilir. Ayrıca eğer yoksa piyasadan gebe kıyafetleri satan mağazalardan gebeler ve lohusalar için üretilen yüksek belli özel iç çamaşırları da temin etmek mümkündür.
> 1-2 adet emzirme sütyeni, 1 paket göğüs ucu pedi, ve ezcanelerde de bulunan özel ıslak göğüs ucu temizleme mendilleri.
> 1 paket büyük boy hijyenik ped, kadın bağı.
> Diş fırçası, diş macunu, toka, küçük el aynası, tarak gibi günlük bakım eşyaları.
> Deodorant, nemlendirici veya losyon.
> Makyaj malzemeleri. Makyaj çantanızı yanınıza almayı kesinlikle unutmayın... Annelerin de güzel görünmek en doğal hakkıdır!. Güzel görünmeyi ihmal etmeyin...
> Kirli çamaşırlarınızı koyabileceğiniz bir torba veya poşet.
> Fotoğraf makinası, video -cd -dvd kayıt cihazı. Bunlara ait şarj cihazı, film, cd, dvd ve yedek pil.
> Eğer sistemik hastalık var ise (tansiyon , guatr gibi) bu hastalıklara ait ilaçlar veya bazı ilaçlara karşı allerjiniz var ise bunları belirten bir belge veya ilaç isimleri.
> Evlilik cüzdanı, nüfus cüzdanı (yabancılar için pasaport, oturma izni, ikametgah senedi).
> Sağlık sigortası var ise gerekli belgeler, sağlık güvencenizin olduğu kuruma ait sevk ve belgeleriniz..

Anne bavula bebeği için neler almalı? Doğum çantası bebek için neler içermeli?

> Bir paket küçük boy bebek bezi.
> Islak mendil, alkolsuz ve bilinen bir ürün olmasına dikkat edin..
> 3-4 adet zıbın ve uzun kollu bacaklı tulum-pijama
> 3 adet başlık ve patik
> 3 adet çorap, süslü olmasına özen gösterin..
> 2 adet yelek, hırka
> 2 adet yumuşak küçük havlu
> En az 3 adet önlük
> 1 tane battaniye. Çıkışta eve giderken çok gerekecektir. Küçük bri pike de olabilir ( doğum mevsimine bağlı olarak)
> Kirli çamaşır torbası veya bir poşet
> Çıkarken bebeğinizi taşıyacağınız port bebe, bebek çantası ve bakım çantası
> Her ihtimale karşı emzik, biberon, pişik kremi
> Bebeğinizin ilk saatlerini ve günlerini kaydedeceğiniz ve ilk resimlerini de yapıştıracağınız özel günlük. Kitapçılardan temin edebilirsiniz. Günlükteki doğum sayfasını doktorunuza doldurtup imza ettirmeyi de unutmayın.. güzel bir hatıra olacaktır.
> Ve tabii ki bir tane nazar boncuğu !(eğer nazara inanıyorsanız!!!) Yakınlarınız getirebilir fakat siz yine de almayı unutmayın
> Bir çok hastanede bebeğin odasının kısmen süslenmesi hastane tarafından yapılmaktadır. Fakat siz yine de odanızı süsleyebileceğiniz balonları özel bebek süslerini almayı unutmayın.. Bebeğinizin çikolatalarını temin ettiniz mi??