Gebelikte Cinsel İlişki, Cinsellik

> Gebelikte cinsel istek artışına rağmen cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracağı ve erken doğuma neden olacağı ,damarların açılıp kanayacağı ,erkek cinsel organının bebeğe zarar vereceği düşünülerek cinsellikten kaçınılır.
> Cinsel ilişkide orgazm oksitosin salgılanmasına neden olsa da erken doğuma sebep olmaz. Hatta bazı çalışmalar ilişkide orgazm sırasında çocuk hareketleri ve kalp hızında düzenli artışlar saptamışlardır.
> Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez, erkek cinsel organının bebekle fiziksel bir teması olması tıbben mümkün değildir ve cinsel birliktelik-seks çocukta bir sakatlığa (inanılan batıl inançların aksine) sebep olmaz.
> Gebelikte ayrıca rahim ağzı kanalındaki salgının koyulaşması ile oluşan tıkaç bakterilerin ve sperminim rahim içine girmesini engelleyen bir bariyerdir.
> Gebeliğin ilk 3 ayında genelde halsizlik, uykuya meyil, bulantı-kusma cinselliğe ilgi azalmasına yol açar.İkinci 3 ayda cinselliğe ilgi artarken, son 3 ayda cinsel haz kalitesinde artma olduğu halde büyümüş karnın getirdiği hareket kısıtlılığı ve endişeler cinsel ilgide azalma yaratır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Yasağı;

> Düşük tehlikesi varlığı
> Sebebi açıklanamayan vajinal kanama
> Gebelik kesesinin erken açıldığı, suların erken gelmesi durumu
> Plasenta previa
> Erken doğum tehlikesi
> Partnerin cinsel temasla bulaşan hastalık taşıyıcısı olması
> Gebede aktif kondilom - HPV lezyonlarının varlığı
> Çoğul gebeliklerde son 3 ay
> Tekil gebeliklerde son 1 ay

Gebelikte Cinsellik İçin Dikkat!

> Yasak olduğu durumlarda ilişkiye girmemek gerekir.
> Cinsel ilişki sonrası az da kanama olsa doktorunuzun haberdar edilmesi gerekir.
> Gebelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur. Fakat aşırıya kaçmamak gerekir. İlişki sırasında karın ve rahim fazla zorlanmamalıdır.
> Kimyasal kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır.
> Meme uçlarının fazla uyarılması oksitosin ismindeki hormonu salgılatıp erken doğuma sebep olabilmektedir.Meme uçlarındaki hassasiyete dikkat etmek gerekir.
> Spermin içindeki prostaglandin ismindeki bir madde rahim ağzını uyarıp rahim kasılmalarına sebep olabilmektedir. İlişkide spermin vagina içine akmasına engel olmak gerekebilir.Prezervatif veya geri çekme metodu kullanılabilir.
> Prezervatif aşırı esanslı olmamalı ve kimyasal maddeler içermemelidir. Normal basit prezervatifler tercih edilmelidir.
> Gebelikte seks için önerilen cinsel pozisyonlarda ilişkiye girmeye özen gösterilmelidir.

Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Gebelerin en sık sordukları sorulardan biri de "gebelikte cinsel ilişki pozisyonları" nasıl olacağı yönündedir.Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları gebe olmadan dönemdeki cinsel pozisyonlar dan farklıdır.Gebelikte annedeki fiziksel değişiklikler sadece dış görünümdekilerle kısıtlı kalmamakta, vücut içerisinde de belirgin değişiklikler ve farklılaşmalar olmaktadır. Bebekle beraber büyüyen rahim, anne düz yattığında vücuda kan dağıtan ve toplayan büyük damarlar üzerine önemli basınç yapar ve kan dolaşımını bozar.

Bu sebeple gebelikte cinsel ilişki pozisyonları önemlidir ve seks sırasında klasik düz yatar pozisyon (misyoner pozisyonu) uygun değildir. Bunun yerine her iki eşin yan yana yattığı bir şekilde veya annenin üstte olduğu pozisyon gebelikte cinsel ilişki pozisyonları değerlendirildiğinde daha güvenilirdir. Gebelik ilerledikçe gebelik cinsel ilişki pozisyonları nda da değişiklik olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin bir çalışma sonuçlarına göre, gebelik öncesi dönemde çiftlerin %80 oranında kullandığı "erkek yukarıda" pozisyonu gebelikte önemli oranda terkedilmiştir. Üçüncü üç ayda "yan-yana" pozisyonu ve "arkadan yaklaşımla vajinal giriş" pozisyonu daha çok kullanılan pozisyonlar olmuştur.