HPV Aşısı

Hpv Aşısı ( Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ) Nedir?

Rahim ağzı kanseri, kadında memeden sonra en yaygın kanser türüdür.

Cinselliğin başlamasıyla birlikte 6 ayda bir kontrol şarttır.
Cinsel ilişki, umumi tuvalet ve jakuzi gibi yollarla geçen rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünü yok eden aşı 2007’de Türkiye’de uygulanmaya başlanmıştır.
Amerika'da 'pap smear' testi ilk cinsel temastan sonra hemen yapılıyor.
Türkiye'de bir kadına bu test ancak 35 yaşlarında uygulanıyor.
Hâlbuki bu test ilk cinsel deneyimden hemen sonra yapılması gerekiyor.
Çünkü bu test kanserin önceden tespiti konusunda çok önemli..

HPV Aşı Programı

Dünyada her yıl 400 bin kadının ölümüne yol açan rahim ağzı kanserini önleyen aşı uygulaması her yaş kadında uygulanacaktır..
Koruyucu Hekimlik uygulaması ile HPV aşı programı 9-26 yaş grubu kız çocukları da kapsayacaktır.
HPV aşısı soğuk zincir korunarak ve gerekli test ve muayeneler yapıldıktan sonra ilk doz 0. ay daha sonra ikinci doz 2. ay sonra ve en son doz da 6. ay sonra olmak üzere toplam üç doz uygulanır ve toplam 6 ay içinde aşı programı bitirilir.
Üçüncü aşı yapıldıktan sonra koruma olayı başlamaktadır.
Asıl hedef HPV virusü ile hiç karşılaşmamış kadınlarda aşı programını tamamlamaktır.
Cinsel temas başlamadan veya başlasa dahi HPV virüsü ile hiç karşılaşılmamış olgularda, aşı programı tamamlandığı taktirde başarı yüksektir.
HPV virüsünün en sık görülen cinslerine karşı geliştirilen bu aşı, bu cinslerden biri veya ikisi ile karşılaşan kadınlara, diğer cinslerinden korumak amacıyla da uygulanmaktadır.
Aşı sayesinde çok sayıda kadın rahim ağzı kanseri korkusu yaşamayacaktır.
Sağlığınıza önem veriyoruz siz de önem verin.

HPV Aşıları İle İlgili Merak Edilenler Ve Sık Sorulanlar

> HPV aşısı ideal yapılma dönemi 9-12 yaş arası olup en geç 26 yaşında yapılması önerilmektedir. Adölasan dönemi aşı için en uygun yaş aralığıdır.
> Aşı 3 doz şeklinde yapılacaktır, 3 doz bittikten sonra ne kadar bağışıklık sağlayacağı tam bilinmemesine rağmen 5 yıl sonra tekrarlanması gerekebileceği iddia edilmektedir.
> Aşı sonrası hassas kişilerde önemsiz alerjik reaksiyonlar yapabileceği belirtilmektedir.
> İlk planda sadece kız çocuklara yapılması planlanmakta erkeklere uygulaması da dünyada bir çok merkezde yapılmaktadır.
> Hamilelerde yapılması tavsiye edilmemektedir, doğum sonrası emzirme döneminde aşı güvenle yapılabilinir.
> Öncelikle HIV taşıyıcıları, immün sistemi baskılayan tedavi alanlar, kortizon kullananlar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlar, veya HPV açısından riskli gruptakiler (örneğin çok partnerliler) aşılanmalıdırlar.
> Aşılama dozları bittikten sonra serviks kanseri riski tamamen bitmez, bu nedenle serviksin taranmasına smear ve gerektiğinde kolposkopi ile devam edilmelidir. Rutin doktorun önerisine göre 6 ayda veya yılda bir smear takibi aşı sonrası da gerekmektedir.
> En çok merak edilen ise HPV virüsü taşıyıcısı olanlar, lezyonu bulunanlar ve aktif genital siğili olanlara yapılıp yapılamayacağı konusundaki bilgilerdir. Aşı koruyucu olduğu için zaten alınmış bir tipe (örneğin 16'ya) karşı hiçbir faydası olmaz ve kişilerin birden fazla virüs tipini aynı anda bulundurmaları çok çok nadir bir ihtimaldir. HPV ve kondilomu olanlara aşı yapıldığında sadece kendisinde olmayan diğer tiplere karşı (ileriki bir zamanda bu tipleri alabileceği farz edildiği durumlarda, multipartner yaşayanlarda belki) koruma faydası olacaktır.
> Yeni HPV aşıları ile ilgili yeni çalışmalar devam etmekte olup önümüzdeki yıllarda daha da geliştirilmiş aşıların piyasaya sunulabileceği bilinmektedir. Daha uzun etkili ve daha geniş kapsamlı aşılar için çalışmalar devam etmektedir.