Menopozda Kanama

Menapozda Kanama

Menopoz menstrual kanamaların ( adet kanamalarının ) sonlanmasıdır. Adet kanaması ve siklusların bir yıl süresince olmaması menopoz olarak değerlendirilir. Menopoz kadının üreme döneminin sona ermesidir. Menopoz ile birlikte adet kanamaları sonlanır ve yumurtlama olmayacağı için de vaginal kanamanın olmaması gerekir. Menepoz teknik olarak kadının en son adet kanaması anlamına gelir. Eğer menopoza girdikten sonra beklenmedik bir şekilde kanama olur ise bu menopozda kanama olarak isimlendirilir ve mutlaka doktor muayenesini gerektirir.

Menopozda Kanama 'nın sebepleri nedir?

> Kullanılan hormon ilaçları.
> Vajinadaki enfeksiyonlar.
> Vajina ve vulva( dış genital organ ) kuruluk ve buna bağlı ciltte çatlama.
> Rahim ağzı yaraları, rahim ağzı kanseri.
> Rahim ağzında veya rahim içinde ( endometriyum ) polip ( endometriyal polip, endometrial polip ).
> Rahim içi ( endometriyum ) kalınlaşma, kanser riski.
> Rahim içinde aşırı incelme ( atrofi ).
> Rahim içi kanseri.

Menapozda kanama durumunda izlenecek yol ve tedavi, Menopozda kanama durumunda probe küretaj yapılmalı mı?

Böyle bir kanamada ilk yapılacak şey bir kadın doğum doktoruna zaman kaybetmeden başvurmaktır. Doktor öncelikle kanamanın yeri ve sebebini tespit etmek için detaylı bir jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapacaktır. Gerek gördüğü takdirde smear testi, vajinal kültür ve kan tahlilleri uygulanır. Eğer rahim ağzında veya rahim içinde polip, kalınlaşma veya bir kanser şüphesi var ise teşhise yönelik biopsi ve / veya probe küretaj işlemi yapılması şarttır.
Menopozdaki kanamaların büyük kısmından rahim içindeki değişiklikler sebep olmaktadır. Kanama, bir kanser riski ( hiperplazi ), kanser sebebi ile olmuş ise ultrasonografide rahim içinde kalınlık tespit edilir. Ultrasonografide kalınlık tespit edilmiş ise mutlaka kürtaj yapılmalıdır. Bazen rahim tam tersine incelme ( atrofi ) görülür ve böyle bir durumda doktor kürtaja gerek içinde görmeyebilir.
Tedavisi tamamen teşhise göredir. Sebep atrofi (kuruluk) ise o bölgeye etkili krem,fitil veya tablet uygulanır. Sebep polip ise alınması gerekir. Bir kanser şüphesi var ise küretaj/biopsi sonrası gerekli görüldüğü takdirde ameliyat uygulanmaktadır.