İlknur Hanım

Soru : Merhaba hocam 3 senelik evliyiz bebek istiyoruz ama olmuyor izan acıbadem hastanelerine gittik ilaçla tedavi gördük ama olmadı bende polikistik over var denildi bu yüzden mi ilaçlar cevap vermiyor

Cevap : Polikistik over sendromu ilaçlara geç dönemde de olsa cevap verir ve basit tedavilerde cevap alınmazsa mikrocip le aşılama polikistik over yüz güldürucu olabilir gelirseniz eğer bi değerlendirelim

İlyas Bey

Soru :  Merhabalar size internet aracılığı ile ulaşıyorum.9 yıllık evliyim 3 defa tüp bebek denedim ama başarısız eşimde bu güne kadar herhangi bir probleme rastlanmadı ama benim yapılan bütün spermiogram testlerimde sperm hızlı hareketlilik %0 ve morfoloji %1 çıkıyor sayı normal değerlerde çıkıyor.Şimdi mirko çip bebek diye bir şey duydum bu konuda bilgi almak istiyorum. Size Antalyadan ulaşıyorum bu yöntemle tedavi görmek istediğimiz zaman maliyet ne kadar oluyor ve başarı şansımız artar mı?

Cevap : Mikrocip yöntemi kalitesi ve dna si en iyi spermin seçtiği için Basri oranını yükseltiyor o yüzden sizde de mikrocip yöntemiyle tüp bebek denemesi yapılabilir diye düşünüyorum geçmiş olsun

Sevcan Hanım

Soru :  Merhabalar ,marmariste yasayan bir ciftiz. 2 buçuk senedir evliyiz ve yaklaşık 1 senedir korunmamamıza rağmen hamile kalamadım. Burada eşimi marmaris yücelene spermiyogram icin gönderdim ve boyut laboratuarında sperm testi yaptırdıfakat sonuclari 1 milyon cıktı ne kadar doğru neler etken bilmiyorum ama size gelmeye karar verdim. Ege üniversitesini düşünürken sizin marmarise yakın olusunuz hakkinizdaki yorumlar size gelmemize sebep olucak sanirim. Oncelikli sorularım 1- Esimle ilgili testleri orda yapabilir miyiz  2- Sperm testi sonucu yine aynı çıkarsa illa ki tup bebek yöntemiyle mi hamile kalabilirim sadece  3- Mikrocipli yöntem düşük sperm sayisinda uygulanamaz mi   4- Gelmeye karar verdiğim zaman dilimini nasıl ayarlamaliyiz. 
İyi çalismalar dilerim. Saygılar

Cevap : Öncelikle geçmiş olsun sırayla sorularınıza cevap vereyim ben muayenehanemde kendim Sperm testi yapıyorum eşinize uygun perhiz süresi ile geldiğinde değerlendirebilirim 3 milyonun altındaki Sperm sayısına evet tüp bebek yapmak gerekir ama zaten tüp bebekte de mikroçip kullanabiliriz adetiniz in 2 ya da 3 gününde bugüne kadarki tüm sonuclarinizla gelirseniz yardımcı olurum.

Büşra Hanım

Soru :  Hocam ben eski hastalarınızdanım. 9 haftalık bebeğim karnımda öldü.aldılar .neden olmuş sorduğumda bir açıklama yapmadılar.. Hocam herşey normal gidiyordu. Sizce neden olmuş tur. Saygılarımla.

Cevap : Birçok sebebi olabilir ama genelde ilk düşüklerde detaylı bir araştırmaya gitmeyiz yine de bir sonraki gebelikte planlamaya önce doktora başvurup planlı bir gebelik yaparsanız daha sağlıklı olur çok geçmiş olsun.

Aslı Hanım

Soru : iyi çalışmalar hocam, ben aralığın ilk haftası gebeliğimin 10. haftasında bebeğin kalp atışları duyulmadığı için kürtaj oldum. şuan 6 haftalık gebeyim son adet tarihim 12.02.2016. 24.03 tarihinde ultasonda gebeliğim 5h 3g beta hcg değeri de 3857 çıktı. doktor  2 hafta sonraya randevu verdi. benim kalp atışlarını daha erken duymam mümkün mü ? sizden randevu almayı düşünüyorum ne zaman gelirsem kalp atışlarını görmeniz mümkün olur bilgi verirmisiniz. cevap için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Öncelikle geçmiş olsun ilk ultrason tarihinden 1 hafta sonra yani 1 nisanda görülebilir gelirseniz değerlendiririz.

Bahar Hanım

Soru : Mrb hocam ben 17 haftalık gebeyim 15+2de perinatologta ultrasona girdim bebeğin gelişiminde hiç bi sıkıntı olmadığı söylendi.daha önceki gebeliğimde preklemsi geçirdim bunda henüz preklemsiye ait bi bulgu yok gebeliğinde bi sorun yok bebeğin gelişimi güzel dendi fakat tek arter damar olduğumu söyledi tek arter damar olması bebekte bi sorun yaratırmı internetten araştırdığım kadarıyla bebeğin gelişiminde bi sorun yoksa bebek doğduğundada çok büyük sorun olmayabiliyomuş benim korkum down sendromu olabilirmi bebeğim 3lü test yaptırmaya korkuyorum bu yüzden. 22.haftada tekrar ultrasona çağırdı dr acaba bu damar ince olupta dr mu göremedi  bu konuda bana yardımcı olurmusunuz . Daha önce 5 düşük 1erken doğumum oldu biçok araştırma yapıldı fakat bi sorun çıkmadı

Cevap : Öncelikle geçmiş olsun Kordon da tek arter olması bebeğinizin yakın takibini gerektirir illaki sorun yaşanacak anlamına gelmez down sendromu içinde vifty test diye yeni bir test imiz var direk anne kanında dna bakılıyor onu yaptırmanızı tavsiye ederim.

Seda Hanım

Soru : Ben 1 yıllık evliyim ve çocuk istiyorum fakat doktora gittim süt hormonlarim yüksek olduğu soyledi sonra ilaç tedavisi gördüm ve hormonlar normal seviyeye düştü doktor artık hamile kalmak için hazırsın dedi ama 4 ay oldu hala birşey yok benim bu durumda ne yapmam lazım.

Cevap : Öncelikle geçmiş olsun 1 yıllık korunmama süreniz dolduğu için süt hormonları normale döndükten sonra üzerinden de 4 ay geçmis artik infertilite tedavisine başlamanız da fayda var 

Melissa Hanım

Soru : İyi günler bir tane 3,13 cm çikolata kistim var. Yunanistan'da yaşıyorum orada gelip laproskopi yaptırarak aldırmam mümkün mü ? Mümkünse maliyeti nedir? Herhangi bir sigortam yok.

Cevap : Öncelikle geçmiş olsun öncelikle 3 cm endometrioma tıbbi olarak operasyon Endikasyonları teşkil etmez aslında ancak operasyon gerekli olursa yapacağımız hastaneye göre fiyat değişmek üzere ortalama 3000-4000 ytl arası bir maliyeti olur.

Kader Hanım

Soru : Mrb doktor bey idrar yıllarımda intap varmış bu ilaçları kullandım URODAY ENFEXİA ARVELES adetim de geçti eğer hamileysem bebeğime zarar vermişmidir. Benim ilk çocuğun yarık damak doğmuştu onun için çok endeşeliyim.

Cevap : Kullandığınız ilaçların hiçbiri kullandığınız dönem itibari ile de eğer gebelik varsa gebeliği sonlandırma gereği yaratmaz geçmiş olsun.